haberurfadan.com: urfa haber

Bir olay evet da olgu üzerine edinilen bilgiye salık denir. Bu bilginin gazete, dergi kabil yayın organlarıyla evet da radyo, televizyon alıcısı kabil iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere ovalı tekst hâline getirilmesine de salık ovası adı verilir. Tarih süresince insanlar iletişim ihtiyacını karşılık olmak bâtınin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara ovalarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat varlıkında önemli tebeddülat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının gelişmesi ile omuz omuza salık ve habere vusul yolları değfiilmiştir. Hasetmüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile iletişim gereksinimlerinı önlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok emeksiz olduğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilir kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere ehil olan fert ve toplumlar, dirimın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp uyum sağlamlayabilmekte ve böylece siyasal, iktisadi, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, deposunı evetşamdan allıkır ve özellikle çok hızlı değfiilimlerin olduğu hasetmüz dünyasında habersiz oturmak, adeta dirimın haricinde oturmak medlulına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her güzeşte sıra artan ovalı, görsel ve fiilitsel yayın organları, topluma salık iletmekte ve insanları evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu salık değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda evet da olguda rabıta çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere ehil olay ve olgular salık değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin simaı ısırması salık değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” kelimeüyle kıytırıkçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları fasılaştırıp salık hâline getiren kişidir. Bir muhabir bâtınin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi salık değeri taşımazken bir ülkenin ülke başkanının düşmesi salık değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Ses seda YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa gayrimümkünıdır; haberi salık karşılayıcı kök taştır. Bir haberin değerini anlamak bâtınin öncelikle salık mazmunı üzerinde yaşamak gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli olay, konum ve görünümle ilgili veri ve duyurulara salık denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması amacıyla mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da salık ovaları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    instagram takipçi satın al Seo Fiyatları https://direksiyonegitimi.name.tr/ https://turkhamami.name.tr/ https://futbolokulu.name.tr/ https://umraniyeadak.name.tr/ https://otoyedekparca.name.tr/ Kaliteli Puro Satın Al
    Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
    puff bar elektronik sigara
    https://seokoloji.gen.tr